Warsztaty See the sound za nami

Trzy dni wytężonej pracy, pomysłowości i zaangażowania w tworzenie autorskich animacji poklatkowych pod nadzorem doświadczonych instruktorów. Tak miniony weekend upłynął w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzepicach.

Warsztaty „See the sound” to autorskie przedsięwzięcie Marka Straszaka z Udk w Berlinie oraz Wojciecha Kukuczki z Akademi Sztuk Pięknych we Wrocławiu realizowany przez Fundację Wielki Człowiek. Pomysł na wprowadzenie takiej formy warsztatów zrodził się z potrzeby wykorzystania  technik i narzędzi, jakimi mogą się posługiwać współcześnie młodzi adepci tworzenia sztuki szeroko pojętej jako video – animacja.

Program warsztatów przeprowadzonych w Gminnym Ośrodku Kultury w Krzepicach został odpowiednio podzielony, tak aby najpierw wprowadzić uczestników w tematykę zajęć, a później pozwolić im na przemyślenie własnych realizacji animacji poklatkowych. Z gotowymi pomysłami każdy uczestnik warsztatów przyszedł już w sobotę i wtedy rozpoczęły się pierwsze zdjęcia do własnych finałowych realizacji. Trzeci dzień warsztatów prowadzący poświęcili na montaż poszczególnych animacji najwytrwalszych uczestników, którzy indywidualnie mogli przyglądać się tym ciekawym procesom. Pokaz finałowy rozpoczął się wykładem na temat historii animacji. Później kursanci wspólnie z zaproszonymi przez siebie najbliższymi, znajomymi i rzecz jasna z prowadzącymi obejrzeli gotowy montaż, który składał się ze zrealizowanych przez nich animacji. Po tych wielu pracowitych, ale za to ciekawie spędzonych godzinach nadszedł w końcu czas na wspólne dyskusje i pamiątkowe zdjęcie.

- Uczestnicy warsztatów byli bardzo zaangażowani, kreatywni i twórczy – mówi Wojtek Kukuczka, jeden z wykładowców prowadzących warsztaty See the sound. – Osoby te nauczyły się wiele zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej. Każdy z biorących udział w warsztatach przygotował własną realizację. Podsumowując, wszystkie te osoby wypadły bardzo dobrze – dodaje.

Podczas warsztatów powstało pięć animacji poklatkowych: „Rodzina” Anity Janik - Kwiatkowskiej, "Power of music” Macieja Mastalerza, "Black dot" Nicolasa Smith’a, „W poszukiwaniu szczęścia" Agaty Jagieła i "Sen" Olgi i Krzysztofa Cegielskich.

Uczestnicy warsztatów przeprowadzonych w GOK w Krzepicach biorą udział w konkursie na najlepszą animację  warsztatową See the sound. Głosowanie jest możliwe na profilu warsztatów, a uczestnicy zajęć, które odbyły się w Krzepicach rywalizują o głosy z uczestnikami edycji, która miała miejsce w Jasienicy i z tymi, którzy wezmą udział w warsztatach w Zdzieszowicach i Istebnej.

Za koordynację warsztatów See the sound w krzepickim GOK odpowiedzialna była Katarzyna Zioło, która z Fundacją Wielki Człowiek współpracuje od 2014 roku. To ona zajmuje się promowaniem działań Fundacji.

Prowadzeniem zajęć zajęło się dwóch wykładowców: Marek Straszak i Wojtek Kukuczka. Marek Straszak jest laureatem wielu konkursów, m.in.: TVP2 Dolina Kreatywna, Art. And Businnes – „Obraz roku 2007”, emering award BubleGumFestiwal New York 2010. Zakres jego działań to przede wszystkim sztuki multimedialne takie, jak: animacje, wizualizacje i instalacje interaktywne. Z kolei Wojtek Kukuczka to inicjator akcji kulturalnej 3440 Metrów Nad Poziomem Świata, założyciel Galerii Negatyw w Katowicach i prezes fundacji na rzecz kultury „Wielki Człowiek”. W 2010 roku otrzymał nagrodę za najlepszy film polski na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju.

 

19.jpeg 2.jpeg 

14.jpeg 17.jpeg

23.jpeg 9.jpeg

24.jpeg 35.jpeg

44.jpeg 46.jpeg

47.jpeg 49.jpeg

52.jpeg 55.jpeg

57.jpeg 63.jpeg 

62.jpeg