Wielki Dzień Pszczół

8 sierpnia obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół.

Dzień bardzo ważny, ponieważ bez tych pożytecznych owadów życie na ziemi nie mogłoby istnieć.

Pszczoła żyje niecałe 40 dni, odwiedza co najmniej 1000 kwiatów, produkuje niecałą łyżeczkę miodu i dla niej jest to praca na całe życie.

W kulturze ludowej pszczoła uważana była za istotę o Boskim znaczeniu. Nie można jej było krzywdzić a nawet targować się przy kupnie roju. To właśnie wtedy przyjęło się stwierdzenie, że pszczoła umiera (a nie zdycha jak w przypadku innych zwierząt), które jest aktualne do dziś.

We współczesnym świecie naukowcy nie mają wątpliwości, że pszczoły to najważniejsze żywe istoty na planecie. Bez nich nie ma roślin, warzyw i owoców. Nie ma ludzkości.

W Polsce istnieje około 470 gatunków pszczół, z czego ponad 220 jest zagrożonych wyginięciem.

Wiek XX i XXI nie jest dobrym czasem dla pszczół. Niepokojące informacje o masowym wymieraniu pszczół pojawiły się już w latach 60-tych ubiegłego wieku. Sytuacja ta pogarsza się z roku na rok, a w Polsce, podczas zimy ginie nawet 30% rodzin pszczelich. Dlatego w Polsce od 2013 roku 8 sierpnia obchodzony jest Wielki Dzień Pszczół, mający na celu pomóc tym pożytecznym owadom w przeżyciu.

W jaki sposób możemy pomóc pszczołom? Przede wszystkim nie wypalajmy traw i liści, ponieważ to właśnie w nich kryją się te maleńkie owady. Dobrym rozwiązaniem jest również wysiewanie łąk kwiatowych, sadzenie miododajnych roślin czy budowanie hoteli dla pszczół. Unikajmy też chemicznych oprysków w ogrodzie.

Pamiętajmy o tych pożytecznych owadach i ich ogromnej roli w naszym życiu.

silk-bee-1328961_640.jpeg bees-352206_640.jpeg sunflower-5467922_640.jpeg nature-3537878_640.jpeg