Zasady prawidłowej segregacji odpadów
PRAWIDŁOWA SEGREGACJA ODPADÓW
Każdy mieszkaniec zobowiązany jest do zbierania odpadów w sposób selektywny!
Frakcje odpadów zbieranych „u źródła” w workach należy gromadzić w następujący sposób:
SZKŁO – worek biały
Wrzucamy:
|
Nie wrzucamy:
|
TWORZYWA SZTUCZNE I OPAKOWANIA WIELOMATERIAŁOWE – worek żółty
Wrzucamy:
|
Nie wrzucamy:
|
PAPIER I TEKTURA – worek niebieski
Wrzucamy:
|
Nie wrzucamy:
|
METALE – worek różowy
Wrzucamy:
|
Nie wrzucamy:
|
ODPADY ULEGAJĄCE BIODEGRADACJI – worek czarny
Wrzucamy:
|
Nie wrzucamy:
|
Zasady postępowania z pozostałymi frakcjami odpadów selektywnie zbieranymi przez mieszkańców, powstającymi w strumieniu odpadów komunalnych:
- Przeterminowane leki – należy wrzucać do pojemników ustawionych w wyznaczonych w aptekach, przychodniach;
- Zużyte baterie i akumulatory inne niż samochodowe – należy wrzucać do pojemników ustawionych w Urzędzie Miejskim w Krzepicach i szkołach oraz dostarczać do detalicznych punktów sprzedaży;
- Akumulatory samochodowe należy dostarczać do punktów sprzedaży detalicznej, przy zakupie nowego urządzenia;
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, meble i inne odpady wielkogabarytowe, opony będą odbierane co najmniej dwa razy w roku sprzed posesji podczas tzw. zbiórki „wystawkowej”, o której właściciele nieruchomości zostaną wcześniej powiadomieni.
Poza wyznaczonymi terminami zbiórki właściciele nieruchomości zamieszkałych mogą we własnym zakresie dostarczyć do Punktu Zbiórki Odpadów selektywnie zebrane, prawidłowo posegregowane odpady komunalne:
- tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe, szkło, czysty papier i tektura, metal, odpady ulegające biodegradacji,
- meble i inne odpady wielkogabarytowe,
- odpady niebezpieczne powstające w gospodarstwach domowych w strumieniu odpadów komunalnych:
- chemikalia i opakowania po nich (detergenty zawierające substancje niebezpieczne, środki czyszczące, rozpuszczalniki, kwasy, alkalia, farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcze, żywice zawierające substancje niebezpieczne),
- środki ochrony roślin i opakowania po nich i opakowania po nawozach chemicznych,
- lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć itp.,
- urządzenia zawierające freony,
- przepracowane oleje i tłuszcze,
- przeterminowane lekarstwa,
- baterie i akumulatory,
- zużyte opony,
- zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne.
Lokalizacja i godziny otwarcia Punktu Zbiórki Odpadów podane zostaną na stronie internetowej urzędu: www.krzepice.pl
Odpady budowlane i rozbiórkowe nie są objęte systemem zbiórki odpadów w zamian za uiszczoną opłatę. Właściciel nieruchomości pozbywa się tego rodzaju odpadów we własnym zakresie i na własny koszt korzystając z usług podmiotu posiadającego stosowne zezwolenie na tego typu działalność lub może przekazać do Punktu Zbiórki Odpadów za opłatą. Odpady budowlane i rozbiórkowe powstałe w wyniku prac świadczonych przez firmę na rzecz właściciela nieruchomości muszą zostać zagospodarowane przez tego przedsiębiorcę.
Uwaga!
Odpady powstałe na nieruchomości posegregowane niezgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Krzepice, traktowane są jako odpady zmieszane.
Właściciele nieruchomości, którzy zadeklarują selektywną zbiórkę odpadów, w przypadku nie przestrzegania zasad segregacji odpadów, po drugim zgłoszeniu przez operatora nieprawidłowego gromadzenia odpadów selektywnie zbieranych lub braku segregacji odpadów, będą ponosić opłatę za odbiór odpadów w wysokości opłaty za odpady zmieszane za okres, w którym odpady nie były selektywnie zbierane.